Zajęcia AS Aktywny SpołecznieNiejednokrotnie w życiu dzieje się tak, że trzeba zrobić trzy kroki do tyłu, żeby móc z nową energią i nastawieniem zbliżyć się do postawionego przez siebie celu. Ważne aby na swojej drodze spotkać ludzi, którzy pociągną nas do przodu, pomogą odnaleźć w nas motywację, rozwinąć talenty, wreszcie wykorzystać nasz potencjał.

Uczestnicy projektu AS Aktywny Społecznie wraz ze swoimi najbliższymi, przyjaciółmi, sąsiadami mają szanse na zmianę swojego dotychczasowego życia. Działania środowiskowe prowadzone przez pełne pomysłów animatorki dają szerokie spektrum działania dla każdego kto zechce spróbować.

Dla chcących zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę zorganizowano cykliczne spacery z kijkami Nordic Walking, które odbywają się w okresie wiosenno-letnim. Osoby pragnące intensywniejszej pracy nad formą mogą korzystać z zajęć fitness w pobliskim sportowym klubie, a od czerwca na świeżym powietrzu.

Działania obejmują również szereg warsztatów kreatywnych, które są kierowane do osób o dużej wyobraźni i jeszcze większej cierpliwości. Regularne zajęcia w kilku miejscach Bytomia przyciągają osoby, które lubią eksperymentować przy takich technikach manualnych jak decoupage, soutache, papierowa wiklina i wiele innych.

Do współpracy na czas projektu zostały zaproszone takie placówki, jak Miejska Biblioteka Publiczna, Młodzieżowy Dom Kultury, czy też Dom Pomocy Społecznej „Wędrowiec”.

Miejska Biblioteka Publiczna dała się poznać jako miejsce ciekawych wykładów, spotkań z inspirującymi osobami. Przykładowo, za uczestnikami pierwsze spotkanie z dietetyczką, kolejne konsultacje już w maju. W okresie jesiennym odbyło się spotkanie z bytomskim strażakiem, który dawał wskazówki w jaki sposób unikać sytuacji niebezpiecznych w okresie grzewczym. Aby rozbudzić ciekawość mieszkańców Bytomia, a tym samym pogłębić wiedzę na temat swojej „małej ojczyzny”, odbyła się seria wykładów poruszająca tematykę dzielnic Bytomia, ich historii, ciekawostek oraz właścicieli.

Czas na kulturę to cykl wyjść kulturalnych, które stanowią ogromny krok do lepszego rozumienia świata, zachwycenia się jego pięknem, uruchomienia wyobraźni, poszerzenia horyzontów myślowych. Zarówno sztuka teatralna, jak również znakomity film polskiej reżyserki dały możliwość uczestniczkom projektu obcowania z kulturą, dyskutowania o niej.

Wśród szerokiego wachlarza działań, znalazły się również zajęcia dla dzieci. W Projektowym Punkcie przy ul. Piłsudskiego odbywają się cotygodniowe warsztaty taneczne dla najmłodszych. Dwie grupy (dzieci przedszkolne oraz szkolne) w pocie czoła przez kilka miesięcy opracowują pod okiem animatorki układy taneczne, których zwieńczeniem jest występ przed swoimi rodzinami w Młodzieżowym Domu Kultury w Bytomiu. W grudniu miała miejsce pierwsza impreza mikołajkowa, gdy poza pokazem tanecznym odbyło się interaktywne przedstawienie, w którym brali udział uczestnicy projektu. Kolejny pokaz nowych umiejętności odbędzie się już w maju w ramach Dnia Matki oraz Dnia Dziecka.

Czas relaksu i odpoczynku  można wykorzystać inaczej niż tylko siedząc przed komputerem. Ferie zimowe pokazały, że dzieci są wulkanem energii, który jeśli eksploduje we właściwym czasie, przyniesie efekt zaskakujący nawet rodziców. Zajęcia sportowe na sali gimnastycznej w Miechowicach oraz przeróżne warsztaty typu druk 3D, czy zajęcia fotograficzne to działania zachęcające do wspólnego twórczego działania zarówno rodziców jak i dzieci.

Wyjście z domu osób bezrobotnych, chęć zmiany i działania bardzo często staje się początkiem wspaniałych relacji, nowych przyjaźni. Współpraca z mieszkankami z Domu „Wędrowiec”, emerytami z Domu Kombatanta jak również z dziećmi z Domu Dziecka otwierają serca i oczy każdego, kto zdecyduje się spróbować. Zderzenie z ograniczeniami innych wynikającymi z choroby, wieku czy też braku prawdziwej rodziny pozwala z dystansem spojrzeć na swoje dotychczasowe życie i wykorzystać drzemiącą w nas energię na pomoc innym.

Opisane działania środowiskowe realizujemy w ramach projektu AS Aktywny Społecznie. Kierujemy je do naszych uczestników i ich otoczenia, więc każdego zainteresowanego zapraszamy do kontaktu i współpracy. Aktualnie przygotowujemy się do drugiego etapu rekrutacji uczestników i uczestniczek projektu, których wyłonimy spośród osób korzystających z pomocy MOPR. Realizacja projektu potrwa do końca 2020 roku. Jest to działanie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji w zakładce „Realizowane projekty”.


Aktywne poranki

Aktywne poranki - plakat

Nordic walking

Nordic walking - plakat

Warsztaty kreatywne

Warsztaty kreatywne - plakat

Zajęcia taneczne

Zajęcia taneczne - plakat


Fotorelacja:

 • 1
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9