Świąteczne spotkania seniorówGrudzień jest ulubionym miesiącem wielu ludzi. To czas odwiedzin św. Mikołaja, ubierania choinek, oczekiwania na święta Bożego Narodzenia upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. 7 grudnia w ramach projektu „Kawa dla seniora” w połączeniu z „Wszechnicą Bytomską” nawiązując do grudniowych tradycji pracownicy socjalni Terenowego Punktu Pomocy Środowiskowej nr 7 zorganizowali spotkanie mikołajkowe dla seniorów, a 20 grudnia wieczerzę wigilijną dla osób samotnych.

Spotkania odbyły się w Środowiskowej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej "Promyk św. Brata Alberta” w Bytomiu-Stroszku. W spotkaniu mikołajkowym uczestniczyło ponad 40 seniorek. Każda z nich mogła tego dnia wcielić się w postać św. Mikołaja zakładając na głowę czerwoną, mikołajkową czapkę. Nie zabrakło również czapek mikołajkowych na głowach gości, pań – Anny Tomiło pełniącej obowiązki dyrektora, Danuty Mural oraz Barbary Ender. Wystrój sali  świetnie oddawał świąteczny nastrój. Główną atrakcją spotkania była wizyta samego Świętego Mikołaja wraz z pomocnikami – diabłem oraz aniołem. Mikołaj zachwycony talentami seniorek obdarował je prezentami wykonanymi przez pracowników TPPŚ. Z pomocą pani Sylwii (instruktorki fitness) panie mogły zaprezentować swoje zdolności taneczne. Mikołajkowy dzień dostarczył seniorkom wiele radości  i wzruszeń. Tradycyjnie od kilkunastu lat z okazji świąt Bożego Narodzenia TPPŚ organizuje wieczerzę wigilijną dla 50 osób samotnych.

W tym roku zaszczycili nas swoją obecnością: wiceprezydent Bytomia Aneta Latacz, dziekan ksiądz dr Rajmund Brol, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Suchej Górze, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Rafał Szpak, jego zastępca Danuta Mural, kierownik Działu Pomocy Środowiskowej Barbara Garczarczyk, zastępca kierownika Zofia Dac-Poznańska, kierownik Klubu Integracji Społecznej Barbara Ender oraz radny dzielnicy Stroszek Mariusz Janas. Zaproszeni goście złożyli uczestnikom wieczerzy świąteczno-noworoczne życzenia. Zaś Mariusz Janas odczytał list z życzeniami od prezydenta Bytomia Damiana Bartyli. Spotkanie wigilijne rozpoczęło się od prezentacji opowiadającej historię narodzin Jezusa Chrystusa, która skłoniła zgromadzonych uczestników i gości do refleksji i zadumy. Jak co roku ksiądz Rajmund Brol rozpoczął wieczerzę wigilijną odczytując fragment Ewangelii św. Łukasza, pobłogosławił zgromadzonych i zaprosił do dzielenia się opłatkiem. W atmosferze serdeczności i przyjaźni zaczęła się kolacja wigilijna, w tle której rozbrzmiewały dźwięki kolęd. Atrakcją wieczoru był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”. W ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć chwytające za serce pieśni bożonarodzeniowe. Goście z uwagą i wzruszeniem słuchali kolęd, niektórym nawet zakręciła się łezka w oku. Nie zabrakło również prezentów pod choinką, które w tym roku rozdawali kolędnicy. Uczestnicy wieczerzy wigilijnej byli poruszeni panującą atmosferą i zapewniali, że będą wspominać chwile spędzone z nami. Szczególne podziękowania pracownicy socjalni składają dziekanowi ks. dr. Rajmundowi Brolowi za bezcenny uśmiech darowany nam co roku podczas wieczerzy wigilijnej oraz Panu Henrykowi, Cukierni „Sonata” Marioli i Januszowi Osadnikom, Cukierni Krystiana Wiśniowskiego, właścicielom firmy „Mikron” S.J. Markowi i Grażynie Malokom, prezes Caritas przy parafii św. Michała Archanioła Pani Marii Łokieć za chęć niesienia pomocy potrzebującym.

 • dsc_0255
 • dsc_0341
 • dsc_0360
 • dsc_0377
 • dsc_0379
 • dsc_0451
 • dsc_0460
 • dsc_0497
 • dsc_0498
 • dsc_0507
 • dsc_0526
 • dsc_0539
 • dsc_0571
 • dsc_0625