Link do nowej strony MOPR


 

Logo UE

Program asystent rodziny na rok 2022


Program Opieka wytchnieniowa




 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej


Herb Bytomia


ŚDS Integracja


Logo MRPIPS


Logo rodzina.gov.pl

rodzina.gov.pl


Logo PFRON


Logo SOW


PUP Bytom


 

Praca-bytom.info


Logo Portalu OPS


Logo Bytom od Nowa


Logo podatki.gov.pl

 
 
 
 
 
 

Logo MOPRInformujemy, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych od 10 kwietnia 2020 r. uruchomił nabór wniosków w ramach Modułu III programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

Pomoc finansowa w ramach ww. programu udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia sytuacji kryzysowych spowodowanych chorobami zakaźnymi utraciły możliwość korzystania z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku.

Pomoc finansowa skierowana jest do osób niepełnosprawnych, które są:

  1. uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej;
  2. uczestnikami środowiskowych domów samopomocy, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507, z późn. zm.);
  3. podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507, z późn. zm.);
  4. podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426, z późn. zm.);
  5. uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;
  6. pełnoletnimi (od 18 do 25 roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia
    23 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim
    (Dz. U. z 2013 r. poz. 529);
  7. pełnoletnimi (od 18 do 24 roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, funkcjonujących na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.).

Wsparcie finansowe nie dotyczy wszystkich osób niepełnosprawnych, a jedynie tych, które zostały wskazane powyżej – katalog placówek jest katalogiem zamkniętym. Osoby, które korzystają ze wsparcia za pośrednictwem innego rodzaju placówek albo nie spełniają kryterium wiekowego (np. niepełnoletni uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych) nie są adresatami tej pomocy.

W związku z licznymi pytaniami kierowanymi w sprawie tego programu wyjaśniamy, że niepełnoletnie osoby niepełnosprawne będą się kwalifikowały do wsparcia, jeżeli są objęte pomocą placówki wymienionej powyżej w punkcie 2 i 4.

Korzystanie ze świadczeń w placówce raz na tydzień lub raz na miesiąc nie uprawnia do otrzymania pomocy.

Pomoc finansowa stanowi dofinansowanie kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych dla osób spełniających ww. kryteria. Wynosi 500 zł miesięcznie na jedną osobę niepełnosprawną, nie więcej, niż za 3 miesiące.
W każdym z miesięcy, wykazanych we wniosku o dofinansowanie musi wystąpić brak możliwości korzystania z opieki w placówce rehabilitacyjnej (wskazanej powyżej) przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych.

WAŻNE! Świadczenie nie przysługuje za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego, o którym mowa w art. 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.). 

Wnioski o dofinansowanie mogą być składane do dnia 4 września 2020 roku.

Można złożyć jeden wniosek obejmujący trzy miesiące wstecz, lub kilka wniosków obejmujących łącznie nie więcej, niż 3 miesiące. Należy podkreślić, że nie będzie możliwe udzielenie dofinansowania wnioskodawcy, który złoży wniosek na przyszły miesiąc, ponieważ wymagana przerwa w działalności placówki musi faktycznie zaistnieć oraz należy potwierdzić oświadczeniem zawartym we wniosku, iż nie został wypłacony dodatkowy zasiłek opiekuńczy w danym miesiącu.

Wnioski należy składać poprzez System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (System SOW). W przypadku braku możliwości skorzystania z Systemu SOW dopuszczalny jest inny sposób złożenia wniosku (np.: drogą pocztową, elektronicznie, osobiście – prosimy o śledzenie informacji dotyczących ograniczeń w bezpośredniej obsłudze wnioskodawców w związku z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa).

Więcej informacji, w tym odpowiedzi na zadawane pytania dostępne są na stronie internetowej PFRON:
https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/epidemia-koronawirusa/

Można również dzwonić pod numer telefonu w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Bytomiu: (32) 388 67 13.